Projekt pod nazwą: „RAZEM RAŹNIEJ – REHABILITACJA SPOŁECZNA DOROSŁYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH-WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE, ARTETERAPIA”.

Realizowany w ramach II konkursu ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych w 2020r., na terenie województwa lubuskiego, w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, ze środków PFRON.

Termin: 11.11.2020 – 31.12.2020

Cel projektu:

Celem projektu jest prowadzenie grupowych zajęć dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, psychiczną i fizyczną dostosowanych do potrzeb i możliwości w ramach zajęć z arteterapii oraz warsztatów psychologicznych, które :

a) mają na celu nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób niepełnosprawnych.
b) usprawniają i wspierają funkcjonowanie osób z niepełnosprawnością intelektualną w różnych rolach społecznych i w różnych środowiskach.

1.  Arteterapia w zakresie terapeutycznym oraz w zakresie umiejętności społecznych obejmuje:

– zrozumienie, uporządkowanie własnych emocji oraz próby wyrażenia ich za pomocą różnych form (teatr, muzyka, plastyka, zabawa);
– pomoc w lepszym poznaniu i określeniu siebie i swoich emocji;
– prawidłowe odczytywanie emocji u innych;
– wzmocnienie poczucia własnej wartości;
– integrację grupy, nabywanie umiejętności pracy w grupie;
– wzbudzanie odpowiedzialności za siebie samego, swoje uczucia i swoją pracę;
– szacunek dla pracy własnej i innych;
– uwrażliwienie estetyczne poprzez kontakt ze sztuką;
– wyzwalanie twórczego myślenia, samodzielne podejmowanie decyzji i dokonywanie wyborów, poszukiwanie własnych rozwiązań;
– rozwoju sprawności i zdolności, a w tym przypadku do doskonalenia spostrzegania i odbierania wrażeń;
– rozwijanie sprawności manualnej poprzez użycie różnorodnych narzędzi i materiałów;
– nabywanie umiejętności posługiwania się różnymi technikami plastycznymi i zastosowanie różnorodnych środków wyrazu plastycznego w celu wyrażania własnych emocji, potrzeb, zainteresowań;
– ulepszenie procesów pamięci i myślenia, koncentracji uwagi oraz koordynacji wzrokowo – ruchowej, wzrokowo-słuchowej;
– wyzwalania motywacji do uczenia się;
– pobudzania wyobraźni i kreatywności;
– rozwijania zachowanych sprawności;
– kreowania postawy twórczej wobec otoczenia;
– wyrabianie odpowiedzialności za otoczenie, w którym uczestnicy przebywają;

2. Warsztaty wsparcia psychologicznego w zakresie terapeutycznym oraz w zakresie umiejętności społecznych obejmują:

-pomoc psychologiczną w zakresie radzenia sobie ze stresem wywołanym długotrwałą izolacją społeczną z powodu trwania pandemii Covid  – 19 (zmniejszenie stanu napięcia psychicznego – odprężenie, poprawa nastroju, pokonanie stresu; nabycie umiejętności koncentracji uwagi, zmniejszenie napięcia mięśni, w efekcie przywrócenie stanu równowagi emocjonalnej, uspokojenie, wyciszenie);

Dokument do pobrania - wersja PDF:

Deklaracja uczestnictwa w projekcie “Razem raźniej…”

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Między Odrą a Bobrem” w Zaborze oraz Fundacja Rozwoju Holistycznego w Gorzowie Wielkopolskim – mikrodotacje w ramach projektu pn. „Startuj z FIO- lubuskie lokalnie”

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020

“E-TERAPIA, CZYLI ARTETERAPIA ONLINE DLA DOROSŁYCH OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ I ICH OPIEKUNÓW,  W OBLICZU PANDEMII COVID-19”.

Termin: 01.07.2020 – 30.10.2020

Celem realizowanego projektu jest wsparcie terapeutyczne istniejącej grupy dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, psychiczną i fizyczną (12 osób) oraz ich rodzin/opiekunów (ok 12 osób). W ramach projektu zostaną wdrożone nowe metody wsparcia terapeutycznego na rzecz integracji społecznej poprzez uczestnictwo w zajęciach arteterapii online, co umożliwi kontynuację spotkań warsztatowych istniejącej grupy teatralnej „Ex Animo”. Każdy uczestnik projektu będzie mógł zaistnieć w przestrzeni wirtualnej, czyli na platformie internetowej oraz na funpage-u FB fundacji, który zostanie wykorzystany  do upowszechniania i promocji działań twórczych grupy.

Zakładanym rezultatem jest integracja – wzmacnianie poczucia przynależności do grupy, zniwelowanie poczucia izolacji oraz wycofania się z życia społecznego z powodu pandemii COVID-19. Każdy uczestnik otrzyma osobisty zestaw do pracy twórczej – „pudełko niespodziankę” – dostosowany do zainteresowań, umiejętności oraz predyspozycji. Dzięki przeniesieniu działań terapeutycznych do internetu grupa docelowa będzie miała możliwość aktywnego uczestniczenia w życiu kolegów i koleżanek.


Wielkopolska Sieć Organizacji Pozarządowych „Działamy Razem” oraz Stowarzyszenie Instytut Zachodni realizują na terenie całego kraju projekt „Centrum Dla Rodziny 2”.

Sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2014-2020

“RODZINNY PIKNIK TEATRALNY”

Termin: 20.07.2020 – 17.09.2020

Realizowany projekt będzie stanowił wsparcie terapeutyczne RODZIN-istniejącej grupy 12 dorosłych osób z niepełnosprawnością tworzącej „Teatr Ex Animo” wraz z rodzicami/opiekunami (ok.12 osób), poprzez realizację warsztatów teatroterapii, które będą odbywały się w plenerze, w formie zabaw integracyjnych, z wykorzystaniem technik pracy z aktorem, w celu lepszego rozumienia siebie i innych, oswojenia swoich emocji, poznania możliwości własnego ciała, uwolnienia swojego głosu, pobudzania wyobraźni i kreacji.

Ważnym celem  realizowanego projektu,  w obecnym czasie jest zniwelowanie czynników wykluczających z życia społecznego spowodowanego pandemią COVID-19 – integracja RODZIN, nawiązywanie więzi uczuciowych między poszczególnymi osobami, zdobycie zaufania i poczucia bezpieczeństwa, poprawa stanu psychicznego i fizycznego, wzrost aktywności społecznej, intelektualnej, emocjonalnej, zwiększenie poczucia wartości. Nastąpi kontynuacja wzmacniania więzi między rodzinnych i relacji przyjacielskich. Korzyści jakie płyną z terapii przez teatr stanowią ważny nurt tzw. nowego teatru-wynika to z faktu, iż w takim ujęciu sztuki teatralnej nie są istotne zadania artystyczne, ale rozwój człowieka. Aktywność teatralna może przyczyniać się do osiągania celów w dziedzinach pozaartystycznych, takich jak: edukacja, psychoterapia, socjoterapia. Pozwala na rozwijanie i doskonalenie kompetencji poznawczych, emocjonalnych i społecznych. Sprzyja kształtowaniu pozytywnego wizerunku osoby niepełnosprawnej w społeczeństwie i uczy tolerancji. To jeden ze sposobów na to, aby osoba nie w pełni sprawna i ich rodziny/opiekunowie nie czuli się wyobcowani.