Projekt pod nazwą: “RAZEM NA GWIAZDKĘ – REHABILITACJA SPOŁECZNA DOROSŁYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH – WSPARCIE LOGOPEDYCZNE, ARTETERAPIA”.
Termin: 02.12.2021 – 31.12.2021
Zadanie współfinansowane ze środków PFRON Województwa Lubuskiego, realizowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze.
Cel projektu:
Celem projektu jest prowadzenie grupowych zajęć arteterapii oraz warsztatów logopedycznych dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, psychiczną i fizyczną, dostosowanych do ich potrzeb i możliwości, które :
a) mają na celu nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób z niepełnosprawnością,
b) usprawniają i wspierają funkcjonowanie osób z niepełnosprawnością w różnych rolach społecznych, w różnych środowiskach.

Projekt pod nazwą: Wsparcie działań artystyczno-rozwojowych Teatru Ex Animo – udział w Międzynarodowym Biennale Spotkań Teatralnych „Terapia i Teatr Łódź 2021”.
Termin: 19.09.2021 – 23.09.2021
- Cel główny projektu:
Wsparcie rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego – Teatru Ex Animo, który tworzą dorosłe osoby (12 os.) z niepełnosprawnością intelektualną, fizyczną i psychiczną – udział w Międzynarodowym Biennale Spotkań Teatralnych „Terapia i Teatr”.
2. Cele szczegółowe:
a) nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób niepełnosprawnych,
b) usprawnienie i wsparcie funkcjonowania osób z niepełnosprawnością w różnych rolach społecznych i w różnych środowiskach.
Międzynarodowe Spotkania Teatralne „Terapia i Teatr” poświęcone są twórczości teatralnej osób niepełnosprawnych, upowszechnianiu idei terapii przez sztukę teatru, integracji osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych, estetyce aktorstwa niepełnosprawnych, wreszcie dyskusji na temat miejsca osoby niepełnosprawnej we współczesnym teatrze. Festiwal, zgodnie z ideą, nie ma charakteru konkursu. Obok spektakli teatrów zawodowych, prezentujących wysoki poziom artystyczny, jest miejsce dla twórczości scenicznej niepełnosprawnych artystów amatorów, zarówno dzieci, jak i dorosłych, a także grup integracyjnych.
Projekt pod nazwą: “Teatr Ex Animo – niepełnosprawność w teatrze”.
Sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021 – 2023.
Realizowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Między Odrą a Bobrem” w Zaborze oraz Fundacja Rozwoju Holistycznego w Gorzowie Wielkopolskim, w ramach projektu pn. „NOWEFIO – lubuskie lokalnie”
Termin: 20.08.2021 – 30.11.2021
Celem głównym projektu jest aktywizacja, poprawa jakości opieki nad dorosłymi osobami niesamodzielnymi, chorymi psychicznie i niepełnosprawnymi intelektualnie i fizycznie poprzez rozwinięcie modelu terapii zajęciowej – teatroterapii.
Teatroterapia w zakresie terapeutycznym oraz w zakresie umiejętności społecznych obejmuje:
– zrozumienie, uporządkowanie własnych emocji oraz próby wyrażenia ich za pomocą różnych form (teatr, muzyka, plastyka, zabawa);
– pomoc w lepszym poznaniu i określeniu siebie i swoich emocji;
– prawidłowe odczytywanie emocji u innych;
– wzmocnienie poczucia własnej wartości;
– integrację grupy, nabywanie umiejętności pracy w grupie;
– wzbudzanie odpowiedzialności za siebie samego, swoje uczucia i swoją pracę oraz za innych uczestników;
– uwrażliwienie estetyczne poprzez kontakt ze sztuką;
– wyzwalanie twórczego myślenia, samodzielne podejmowanie decyzji i dokonywanie wyborów, poszukiwanie własnych rozwiązań;
– rozwoju sprawności i zdolności, a w tym przypadku do doskonalenia spostrzegania i odbierania wrażeń;
– rozwijanie sprawności manualnej i fizycznej;
– ulepszenie procesów pamięci i myślenia, koncentracji uwagi oraz koordynacji wzrokowo – ruchowej, wzrokowo-słuchowej;
– wyzwalania motywacji do uczenia się;
– pobudzania wyobraźni i kreatywności;
– rozwijania zachowanych sprawności;
– kreowania postawy twórczej wobec otoczenia;
W projektowanym programie planuje się zastosowanie modelu terapii zajęciowej, który obejmuje:
– holistyczne podejście do uczestnika.
– interaktywną naturę relacji między osobą a jej środowiskiem oraz tym, jaki wkład ma ta relacja w podstawy motywacji, wzorce zachowań i osiągnięcia uczestników.
W modelu tym zakłada się rozwijanie trzech kategorii umiejętności:
–umiejętności motoryczne – stosowane do wyrażenia ruchu lub jako cel sam w sobie,
–umiejętności procesualne – myślenie o i planowanie działania pomagające w zorganizowaniu działania lub zaadoptowanie się do niego (u osób o obniżonych możliwościach intelektualnych),
–umiejętności komunikacyjne i interakcyjne – obserwowalne operacje stosowane do zwerbalizowania potrzeb i intencji, które są częścią zachowań społecznych.
Dokument do pobrania - wersja PDF:
Projekt pod nazwą: “Lato z Teatrem”.
Sfinansowany przez Stowarzyszenie Rozwoju INSPIRACJE w ramach akcji MASZ GŁOS 2021.
Głównym celem będzie wsparcie terapeutyczne istniejącej grupy 12 dorosłych osób z niepełnosprawnością (podopiecznych fundacji) tworzącej „Teatr Ex Animo”, poprzez realizację warsztatów teatroterapii w plenerze, w formie zabaw integracyjnych, z wykorzystaniem technik pracy z aktorem, w celu lepszego rozumienia siebie i innych, oswojenia swoich emocji, poznania możliwości własnego ciała, uwolnienia swojego głosu, pobudzania wyobraźni i kreacji.
Ważnym celem w obecnym czasie jest zniwelowanie czynników wykluczających osoby niepełnosprawne z życia społecznego, spowodowanego pandemią COVID-19.

Projekt pod nazwą: „Razem raźniej – wsparcie psychologiczne dorosłych osób niepełnosprawnych – przeciwdziałanie negatywnym skutkom wywołanym przez pandemię koronawirusa”.
Finansowany ze środków PFRON, w ramach konkursu „Przeciwdziałanie negatywnym skutkom wywołanym przez pandemię koronawirusa” – realizacja projektów z pominięciem procedury konkursowej.
Termin: 01.04.2021 – 31.12.2021
Cel główny projektu:
Celem projektu jest wsparcie psychologiczne dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, psychiczną i fizyczną, przeciwdziałające negatywnym skutkom pandemii, w szczególności konsekwencjom zaniechania lub ograniczenia działań terapeutycznych, poprzez przeprowadzenie grupowych warsztatów.
Cele szczegółowe:
1.Wzmocnienie poczucia przynależności do grupy, nawiązywanie więzi uczuciowych między poszczególnymi osobami, zdobywanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa.
2. Stworzenie możliwości stałego kontaktu z osobą wykluczoną – wzrost szansy na nawiązywanie więzi społecznych oraz komunikacji w relacjach z innymi osobami w czasie odizolowania od świata zewnętrznego spowodowanego pandemią Covid19.
3. Kreowanie pozytywnego wizerunku własnej osoby -zwiększenie poczucia wartości i godności poprzez udział w warsztatach.
4. Wzrost aktywności intelektualnej, emocjonalnej uczestników.
5. Zniwelowanie poczucia wyobcowania z powodu trwającej pandemii oraz zwiększenie poczucia integracji grupy.
6. Zmniejszenie stanu napięcia psychicznego – odprężenie, poprawa nastroju, pokonanie stresu; nabycie umiejętności koncentracji uwagi, zmniejszenie napięcia mięśni, w efekcie przywrócenie stanu równowagi emocjonalnej, uspokojenie, wyciszenie.
7. Poprawa stanu psychicznego i fizycznego uczestników.
Projekt obejmuje:
a) nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób niepełnosprawnych.
b) usprawnianie i wspieranie funkcjonowania osób z niepełnosprawnością intelektualną, psychiczną i fizyczną w różnych rolach społecznych i w różnych środowiskach.
Dokument do pobrania - wersja PDF:
