„Teatr Ex Animo” powstał w 2018r, w ramach działalności Ośrodka Wsparcia dla Dorosłych Osób Niepełnosprawnych „Kolory Życia”, przy Katolickim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Tęcza” Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej. Po zamknięciu ośrodka w kwietniu 2019r, grupa nie mogła kontynuować przygody z teatrem. Z pomocą przyszedł Dyrektor Teatru Lubuskiego – Robert Czechowski. Dzięki jego uprzejmości możemy prowadzić warsztaty arteterapii nieodpłatnie, korzystając z pięknej sali Laboratorium Twórczego, mieszczącego się przy Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze.
Zgłębianie sztuki teatru – to czysta radość tworzenia „z serca, z duszy” – stąd nazwa naszego teatru – „Ex Animo”.
Nasze sukcesy :
II Nagroda – Srebrne Pióro Koszałka Opałka – XXVI Przegląd Twórczości Teatralnej „O Złote Pióro Koszałka Opałka” 2019r., w Zielonej Górze, za spektakl „Pierdziołkowe ćwiczenia gębowe”.
I Nagroda na III Zielonogórskim Przeglądzie Twórczości Osób Starszych i Niepełnosprawnych „Witki 2019”, za spektakl „Pierdziołkowe ćwiczenia gębowe”.
Wyróżnienie na XXIX SPOTKANIACH GRUP KOLĘDNICZYCH I JASEŁKOWYCH w 2018r. , w Zielonej Górze, za spektakl „ W górę serca Jezusowi”.
Wyróżnienie na IV Zielonogórskim Przeglądzie Twórczości Osób Starszych i Niepełnosprawnych „Witki 2020”, za spektakl „Bajka o słodkiej Królewnie i pięknym Księciu”.
Reportaż Elżbiety Wozowczyk-Leszko „Nie jesteśmy niewidzialni”, dotyczący działalności „Teatru Ex Animo”, Radio Zachód – Zielona Góra:
Prowadząca: mgr Monika Kurzyńska. Instruktor teatralny i emisji głosu, pedagog, animator, arteterapeuta (Uniwersytet Zielonogórski – dyplom z pedagogiki, Animacja Społeczno-Kulturalna, specjalizacja: teatr, 2002r). Ukończyła też prywatną szkołę teatralną ART-Play Doroty Pomykały Katowicach w 2010r.
Z działalnością teatralną związana od 2001roku jako aktor, animator i reżyser. Specjalizuje się w arteterapii, a w szczególności terapii poprzez teatr – aktywizacja, relaksacja, stymulacja rozwoju na poziomie sensorycznym, emocjonalnym, wyobrażeniowym i manualnym.
Warsztaty teatroterapii prowadziła z podopiecznymi z chorobą onkologiczną w Fundacji Black Butterfly Ewy Minge.
Jest pomysłodawczynią i założycielką Teatru EX ANIMO, którą tworzą dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną, psychiczną i fizyczną. Wolontariacko prowadzi z nimi warsztaty teatrotererapii.
Wyróżnienie na V Zielonogórskim Przeglądzie Twórczości Osób Starszych i Niepełnosprawnych „Witki 2021”, za spektakl „Bajka o smutnym smutku”.
III Nagroda – Brązowe Pióro Koszałka Opałka – XXVII Przegląd Twórczości Teatralnej „O Złote Pióro Koszałka Opałka” 2022r., w Zielonej Górze, za spektakl „Bajka o smutnym smutku”.